czwartek, 14 stycznia 2016

KOCHAM ŁÓDŹ !!

 

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Łódź jest jednym z największych miast w Polsce, mimo to nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem turystów. Wielu Polaków, a nawet łodzian nie wie, ile nasze miasto może zaoferować atrakcji.
       Łódź jest byłą stolicą filmową Polski. Przy ulicy Piłsudskiego na terenie parku Źródliska znajduje je się muzeum kinematografii. W muzeum możemy znaleźć urządzenia związane z rozwojem technologicznym kina oraz wystawę „60 lat animacji polskiej”.W Parku Źródliska znajduje się także Jedna z najnowocześniejszych palmiarni w Europie.
Jednym z najbardziej znanych miejsc w Łodzi jest Manufaktura, niektórzy mogą nie wiedzieć o tym, że znajduje się na dawnym terenie kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Na terenie Manufaktury jest muzeum fabryki, które warto odwiedzić. Możemy tam znaleźć eksponaty z XIX wieku, które opowiadają nam historie kompleksu fabrycznego, jego pracowników oraz okolic.
Największym parkiem w łodzi jest park imienia J. Piłsudskiego. Na terenie Parku znajduje się ZOO, w którym jest planowana inwestycja - najnowsze w Polsce orientarium. Zoo cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Na terenie Zdrowia znajduje się również Aqua park lunapark a także stawy i kilka placów zabaw.
Niedaleko Parku znajduje się Ogród Botaniczny, który o każdej porze roku ma swój urok, tu można spotkać przeróżne gatunki roślin z całego świata a także dzikie zwierzątka.
        W najbliższym czasie w Łodzi ma powstać najnowocześniejsze Planetarium w Polsce.

Liczę na to że wzbogaciłam waszą wiedzę  na temat Łodzi a także zachęciłam wielu z was do odwiedzenia wymienionych przeze mnie miejsc i nie tylko.

Weronika Rogowska      

                          Nasza Piotrkowska 

               Ulica Piotrkowska jest najważniejszą ulicą w Łodzi, ma długość ok 4,2 km i biegnie od Placu Wolności do Placu Niepodległości.
               Można tam zobaczyć kamienice o unikatowych zdobieniach elewacji, będących wynikiem mieszania się stylów.Turyści mogą zwiedzać ul. Piotrkowską poruszając się popularnymi tutaj rikszami. Siedząc wygodnie w pojeździe, jadącym z szybkością roweru, pasażer widzi kamienice „Pietryny" na wysokości 1,2 piętra, czyli w najkorzystniejszej odsłonie. Ponadto ulica Piotrkowska przyciąga ciekawymi szlakami tematycznymi. Można tu zobaczyć Galerię Wielkich Łodzian, czyli cykl mini-pomników, postaci charakterystycznych dla Łodzi, któremu przewodzi słynna na całą Polskę „ławeczka Tuwima" przed Urzędem Miasta Łodzi. By znaleźć inne ciekawostki należy... popatrzeć pod nogi. Na krótkim odcinku od ul. Nawrot do ul. Tuwima znajdziemy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, a przed słynnym „filmowym" Grand Hotelem - Aleję Sławy, wzorowaną na hollywoodzkiej Walk of Fame - galerię gwiazd polskiego kina. Filmowych akcentów jest więcej - ulubieńcem dzieci jest pomnik Misia Uszatka, którego wszyscy znają z serialu animowanego łódzkiego Se-Ma-Fora.
               Piotrkowska to także szlak pubów, klubów, artystycznych kawiarenek, podwórek pełnych osobliwości oraz Plac Wolności - o kształcie ośmiokąta.
 Co warto zobaczyć przy ul. Piotrkowskiej? O tym przekonacie się w kolejnym artykule.
\



            „Księży Młyn” - rozległa dzielnica, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX w. Karol W. Schreiber – jeden z największych łódzkich fabrykantów wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Jego układ urbanistyczny i architektura wzorowane były na angielskich osadach przemysłowych. Na Księży Młyn składają się planowo rozmieszczone i jednolite architektonicznie budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, a także ulice i bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Kwartał znajduje się między ul. Tymienieckiego, Przędzalnianą, Fabryczną, Kilińskiego

           
       W ostatnich latach zostały poddane remontowi wszystkie obiekty znajdujące się na Księżym Młynie aktualnie znajdują się tam domy, restaurację, przedszkola, banki, hotel Palmiarnia. To wszystko znajduje się w otoczeniu największego parku w łodzi źródliska.




Planetarium EC1 w Łodzi.


          W Łodzi przy ul. Targowej 1/3 8. stycznia.2016 roku zostało otwarte najnowocześniejsze planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Niedługo po otwarciu byłam na projekcji pt „Dwa szkiełka”. Przed projekcją pracownik pokazał nam obraz zimowego nieba oraz, z której strony świata i kiedy możemy zobaczyć niektóre konstelacje gwiazd. „Dwa szkiełka” to film w którym wraz z trójką bohaterów odbędziemy podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur różnych galaktyk. W planetarium poznajemy również historię wielkich astronomów i fizyków, których badania stały się możliwe dzięki wynalezieniu ponad 400 lat temu pierwszego teleskopu. W planetarium organizowane są także pokazy dla szkół i dzieci od 5 roku życia oraz projekcje popularnonaukowe. Na koniec zostały pokazane zwiastuny innych filmów takich jak „Czarne dziury” czy „Najbliższe podwórko”.
         Zajęcia w planetarium są interesującym i ciekawym doświadczeniem. Szczególnie podobał mi się zaawansowany system projekcyjny oraz nagłośnienie kopuły. Polecam odwiedzić planetarium, w którym możecie się wiele nauczyć, a zarazem czerpać z tego przyjemność.
                                                                             Weronika Rogowska